Войти Регистрация

Docx

  • Рефераты
  • Дипломные работы
  • Прочее
    • Презентации
    • Рефераты
    • Курсовые работы
    • Дипломные работы
    • Диссертациии
    • Образовательные программы
    • Инфографика
    • Книги
    • Тесты

Информация о документе

Цена 9000UZS
Размер 19.7KB
Покупки 0
Дата загрузки 09 Февраль 2025
Расширение docx
Раздел Образовательные программы
Предмет История

Продавец

Benjamin Franklin

Дата регистрации 29 Октябрь 2024

83 Продаж

Ma’naviyat manbaalarida 6-sinf, 66-dars.

Купить
_______________.2019.                                        TARIX                                               66 -dars
6 - A 6 - B  6 – V  
Darsning mavzusi:       Ma’naviyat manbaalarida
Darsning maqsadi:  
Ta’limiy:   O’quvchilarning yil davomida olgan bilimlarini umumlashtirish, mustahkamlash.     
Tarbiyaviy:  Ularda tarixiy voqealardan xulosa chiqarish ko’nikmasini shakllantirish
Rivojlantiruvchi:   O’quvchilar tarixiy xotirasi va tafakkurini rivojlantirish
Kompetensiyalar:  O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi, Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi,   
Tarixiy voqelikni tushunish va uni mantiqiy izchillikda tushuntira olish kompetensiyasini shakllantirish
Dars turi:      aralash
Dars uslubi:    og’zaki, yozma
Dars usuli:      suhbat, savol-javob, bahs-munozara, tushunchalar tahlili
Dars jihozi:      darslik, rasmlar, mavzuga oid kartotekalar
                                     Darsning  texnologik  xaritasi :
        I.Tashkiliy qism                                                                                       2   daqiqa
        II. Uy vazifasini tekshirish                                                                      10  daqiqa       
        III.Yangi  mavzu  mazmunini  yoritish                                                   12  daqiqa     
        IV.Yangi  mavzuni  mustahkamlash                                                       15  daqiqa
        V.O’quvchilarni  baholash                                                                        4  daqiqa
        VI.Uyga  vazifa  berish                                                                             2  daqiqa
                                  Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism:
 O`quvchilar bilan salomlashish,davomadni aniqlash,darsga jalb qilish,sinfda ishchi muhitini 
yaratish, dunyoda va O`zbekistonda yuz bergan muhim yangiliklardan qisqacha xabarlar berish.
II.Uy vazifasini tekshirish:      Tushunchalar tahlili:
t/r atamalar izohi
1. Xristianlik
2. Golgofa
3. Nazaret
4.  Apostol
5. Yevangeliya
6. Cho’qintirish
                                                                    
III.Yangi mavzu bayoni: 
      Siz yil davomida ibtidoiy jamoa tuzumidan boshlangan qadimgi dunyo tarixi bilan 
tanishdingiz.       
Mehnat qurollari takomillashgandan va unumdorlik va unumdorlik oshgandan so'ng, 
dehqonchilik, hunarmandchilik va savdo-sotiq rivojlanishi natijasida ilk davlatlar shakllandi. 
Yozuv  paydo bo'lgach odamlar o’zlari yashayotgan jamiyat bo'yicha qonunlar tuza boshladilar. 
      Oamzod qadimdan yaratilgan bebaho ixtiro va kashfiyotlardan foydalanib keladi. Bular 
ziroatchilik usullari, g'ildirak, suv quvurlari, alifbo, taqvim, sonlar, me'morchilik va shu kabi 
yutuqlardir. 
       Biz hanuz qadimgi dunyo xalqlari yaratgan madaniy yodgorliklardan hayratlanamiz. 
Hozirda qadimgi mualliflrning ko’plab asarlari bizni mardlikka, mehnatsevarlikka, Vatanga 
muhabbatga undaydi. 
       Yaratuvchanlik doim qadrlanib kelingan. Hatto qadimgi  davrda uzoq ajdodlarimiz hayoti 
xavf-xatar, tashvishlarga to'la bo'lganda ham, odamlarning asosiy maqsad oziq topish bo'lganda 
ham insoniyat olam-  ni anglashga harakat qilib kelgan. Bu esa ma'naviy madaniyat rivojlanishi uchun poydevor bo’lib
xizmat qiladi. Insoniyatning ma'naviy takomillashuv jarayoni shunday boshlangan edi. 
     ...Ko'hitog'ning tik qoyalarida hozirda Zarautkamar yoki Oltin Olov deb yuritiladigan 
daralariga qadimgi mo'yqalam sohiblari qizil bo’yoqda yovvoyi ho’kizlarni ovlash tasvirini 
chizishgan. Ular dramatik manzaralarga boy bo’lib, bu suratlarda ovning g'alaba bilan tugashi, 
ovchilarning tantanasi va inson aqlining yuksakligi tasvirlangan.
      Yunon va rimliklarning Sharq madaniyati bilan o’zaro aloqasi fan va san’at yuksalishining 
tezlashuviga, dunyo madaniyatining taraqqiyotiga olib keldi. 
      End qadimgi dunyo tarixi va O’zbekiston tarixi necha ming yillarga borib taqalishini yaxshi 
bilasiz. Aynan zoq o'tmishda bizning yurtimizda boy madaniy meros rivojlanishi uchun asos 
solingan edi. 
Bu yerda qadimgi shaharlar va davlatlar tashkil topgan. Ziroatchilar, hunarmandlar va 
quruvchilar o’zining yaratuvchanlik mehnati bilan o'lka dovrug'ini olamga yoygan.  
     Vatanga muhabbat ko'p sonli bosqinchilarga qarshi kurashgan xalq qahramonlari jasoratida 
namoyon bo'lgan. To'maris, Shiroq, Spitamen va boshqa ko'plab jasur qahramonlar yurt 
ozodligini o’z hayotidan ustun qo'yganlar. 
        Ilk yozma manba ”Avesto”da zardushtiylarning ulug' va donishmand oliy xudosi 
Ahuramazda tomonidan yaratilgan eng yaxshi mamlakat sifatida qadimgi dehqonchilik hududlari
ta'kidlab o'tiladi. 
     Amudaryo etaklarida, qadimgi Xorazm yerlarida, Surxon, Qashqadaryo va Zarafshon 
vohalarida 
  zardushtiylik dini targ’ibotchilari yovuzlik va ezgulik o'rtasidagi mangu kurash haqidagi 
muqaddas qasidani kuylashgan. Ular kishilarni tinchlikka, adolat va ezgulikka chorlaganlar. 
Odamlar oilaga, uyga, suv va yerga nisbatan hurmat bilan qarashgan, farzandlariga insonning 
jamiyatdagi yuksak o'rni haqida tasavvurni singdirishgan. Zardushtiylik g'oyasi qadimgi 
jamiyatning rivojlanishini belgilab berdi. 
     Har qanday jamiyat taraqqiyoti yaratuvchilik g'oyasining mavjudligi bilan belgilanadi. 
     Ajdodlarimizning tarixdagi qahramonliklari, jasorati vatanparvarlik hissini tarbiyalaydi, o’z 
Vatani manfaatlarini himoya qilishga o'rgatadi. 
   O’zbekiston respublikasi Prezidenti Islom Karimov milliy istiqlol g'oyasining mohiyatini ochib
bera turib, millati, tili va dinidan qat'i nazar, butun O’zbekiston fuqarolarini tashkil etgan  
jamiyatning ma'naviy gullab-yashnashi va komil insonni tarbiyalash bilan chambarchas 
bog'laydi. 
     Xalqimiz ezgulik, tinchlik va bunyodkorlikka intiladi. Bu intilish boy ma'naviyatga 
asoslangan va 
 Mamlakatimizning bugunu va kelajakdagi rivojlanishi, gullab-yashnashi bilan bog'liq. 
  Biz mamlakatimizning moddiy va ma'naviy madaniyatini asrab-avaylab ko'paytirgan holda 
ajdodlarimizning ezgu ishlarini kopaytirmog’imiz lozim.            
    Prezidentimiz Islom Karimov o’zining  «Yuksak ma'naviyat -- yengilmas kuch» kitobida, 
«Biz xal- 
qimizning dunyoda hech kimdan kam bo'lmasligi, farzandlarimizning bizdan ko'ra kuchli, 
bilimli, dono va albatta baxtli bo'lib yashashi uchun bor kuch va imkoniyatlarimizni safarbar 
etayotgan ekanmiz, bu bo 
rada ma'naviy tarbiya masalasi, hech shubhasiz, beqiyos ahamiyat kasb etadi», deb ta'kidlagan. 
      Ma’naviyatimizni yuksaltirish borasidagi maqsad va vazifalarni amalga oshirish uchun har 
bir inson o’zini o’z mamlakatining haqiqiy fuqarosi deb his qilishi uchun qadimiy, ko'hna 
tarixni, buyuk ajdodlarimizning boy merosini va madaniyatini chuqur o'rganishi, bugungi 
kundagi olamshumul o’zgarishlarga boy voqelikni ongli ravishda idrok qila bilishi, jamiyatimiz 
va davlatimiz taraqqiyotiga o’zining ham daxldor ekanligini anglab yetishi lozim.        
IV.O`tilgan mavzuni mustahkamlash:      Savollarga javob bering:
1. Odamzod qadimdan yaratgan bebaho ixtiro va kashfiyotlar qaysilar? 2. Yaratuvchanlik deganda nimani tushunasiz?
3. Yurtimizdagi qadimiy madaniy yodgorliklardan qaysilarini bilasiz?
4. Yurtimizda tashkil topgan eng qadimiy davlatlar qaysilar?
5. Xalqimizning bosqinchilarga qarshi kurashgan qahramonlaridan kimlarni bilasiz?
6. Qadimgi jamiyat rivojlanishini qaysi g’oya belgilab bergan?
7. Prezidentimiz milliy g’oya mohiyatini ochib bera turib, qanday fikrlar bildirgan?
V.Dars yakunlarini chiqarish.
O`quvchilarda paydo bo`lgan savollarga javob beriladi.
O`qituvchi mavzuga yakun yasaydi. 
O`quvchilar baholanadi.
VI.Uy vazifasini tushuntirish.
1.Mavzu oxirida berilgan savol va topshiriqlar bilan ishlash.
2.Darslikdagi”O`zingizni sinang”ruknini daftarga ko`chirib to`ldirib kelish.
3.Darslikda berilgan mustaqil ish topshiriqlarini bajarib kelish
4.”Axborot”, “Davr” ko`rsatuvlaridan yangiliklar eshitib kelish. 
                            
                       O’IBDO’ ________________________ Qo’ziboyeva F

dars ishlanma - 6-sinf, 66-dars. Ma’naviyat manbaalarida

Купить
  • Похожие документы

  • Shaxs tarbiyasida jismoniy tarbiyaning ahamiyati
  • Yuechi-Kushon va Kushon davlati
  • Yangi davrda Shimoliy Afrika mamlakatlaridagi milliy ozodlik urushlari
  • Xorazmshohlar davlati
  • XIX asr oxiri XX asr boshlarida Turkiyadagi ijtimoiy iqtisodiy va siyosiy jarayonlar

Подтвердить покупку

Да Нет

© Copyright 2019-2025. Created by Foreach.Soft

  • Инструкция по снятию с баланса
  • Контакты
  • Инструкция использования сайта
  • Инструкция загрузки документов
  • O'zbekcha