Войти Регистрация

Docx

  • Рефераты
  • Дипломные работы
  • Прочее
    • Презентации
    • Рефераты
    • Курсовые работы
    • Дипломные работы
    • Диссертациии
    • Образовательные программы
    • Инфографика
    • Книги
    • Тесты

Информация о документе

Цена 25000UZS
Размер 1.3MB
Покупки 0
Дата загрузки 26 Ноябрь 2025
Расширение docx
Раздел Курсовые работы
Предмет Педагогика

Продавец

risbekovaozoda

Дата регистрации 26 Ноябрь 2025

0 Продаж

Muntazam shakllarning perimetri

Купить

FAN VA TEXNALOGIYALAR
UNIVERSITETI 
PEDAGOGIKA FAKULTETI
 ,,Boshlang’ich ta’lim nazariyasi va
metodikasi’’ kafedrasi .
Boshlang’ich ta’lim yo’nalishi 
334-guruh talabasi 
Risbekova Ozoda Xabibullayevna 
malakaviy amaliyotida matematika fanidan
o`tgan ochiq dars ishlanmasi   
Amaliyot rahbari: Xaydarova  Nilufar Sinf:  3
Mavzu:  Muntazam shakllarning perimetri
Darsning maqsadlari: 
a )   ta’limiy:   oquvchilarga   muntazam   shakllarning   perimetrini   toppish
uchun uning  formulasini   tushuntirish  va muntazam  shakllar   haqida  tushuncha
berish 
b)   tarbiyaviy:   tabiatni   asrash   va   bu   uchun   qanday   hissa   qo‘shish
kerakligi to‘g‘risida, Qizil kitob haqida tushuncha berish;
d)   rivojlantiruvchi:   mavzu   yuzasidan   olgan   bilimlarini   yanada
mustahkamlash, yanada boyitish, chuqurlashtirish;
Tayanch va fanga oid kompetensiyalar:
Tayanch   kompetensiya:   o‘ qituvchi   bilan   birgalikda   o‘ quv   masalasini
(maqsadini) topa olish, ifodalay olish va qismlarga ajrata olish; 
Fanga   oid   kompetensiya :   formuladan     foydalanib   topshiriqlarni   bajara
olish,   murakkab   ifodalarning   yechimini   topa   olish,   masalalarni   hayotga
bog‘lagan holda yecha olish;    
Dars turi:  yangi bilim beruvchi
Dars uslubi: , “Aqliy hujum” metodi.
Dars   jihozi:   darslik,   mavzuga   mos   ko‘rgazmalar,   tarqatmalar,   baholash
uchun foydalaniladigan kartochkalar.
Darsning texnologik xaritasi
Dars bosqichlari Ajratilgan vaqt
1
. Darsga tayyorgarlik 5 daq
2
. O`tgan mavzuni takrorlash 7 daq
3
. Yangi mavzuni tushuntirish 18 daq
4
. Yangi mavzuni mustahkamlash 10 daq 5
. Uyga vazifa berish va baholash 5 daq
DARSNING BORISHI
I.   Tashkiliy qism.
a) salomlashish;
- Assalom  bolalarim,
Rayhonu  lolalarim.
Ayting, omon, so‘g‘misiz
Bugun  darsga  shaymisiz?
- Assalomu  alaykum
Salomdan  so‘z  boshlaymiz.
Bilim  olmoqlik  uchun  
Olg‘a  qadam  tashlaymiz.
b) davomatni  aniqlash;
- Tinglang,  aziz o‘quvchi,
Kim  bugungi  navbatchi?
Qani,  bering  axborot
Qilaylik  bir  hisobot
- Bugun  mendir  navbatchi,
Sizga  xabar  beruvchi
(navbatchi axboroti tinglanadi)
d) o‘quvchilarni  darsga  tayyorgarligi  nazorat qilinadi. e) ma’naviyat  daqiqasi da o‘rtaga muammoli savol tashlanadi?
- Siz oxirgi marta tabiatni asrash uchun nima qildim, deb o‘ylaysiz?
- Tabiat  haqidagi qanday kitoblarni o‘qigansiz?
- Tabiatni asrash uchun kelgusida nima ixtiro qilishni xohlardingiz?
(barcha o‘quvchilarning fikri so‘ralib, qisqacha savol-javob qilinadi)
II. O‘tilgan mavzuni so‘rash:
(O ‘ quvchilarga quyidagi topshiriqlar yozilgan tarqatmalar beriladi)
- Sonning bo ‘ luvchilari deganda nimani tushunasiz?
- 8 sonining bo ‘ luvchilari qaysilar?
- Sonning karralilari haqida gapirib bering.
- Sonning bo ‘ luvchisi bilan karralisi orasida qanday farq bor?
O ‘quvchilarning fikri umumlashtirilib, ma’lumotlar to‘ldiriladi.
Uyga   vazifa   uchun   berilgan   topshiriqlar   ishlangan   daftarlar   baholash
uchun almashtiriladi.
III. Yangi mavzu bayoni:
Muntazam   shakllarning   perimetri   mavzusining   qoidasi   doskaga   ilib
qo`yiladi.   “Muntazam   ko`pburchakning   perimetri   uning   tomoni
uzunligining tomonlari soniga ko`paytmasiga teng.  P = a  n
Mavzuni   o`quvchilarga   avval   tabiatga   bog`lagan   holda   ko`ragazmalar
orqali     tushuntiriladi.   Masalan   yong`oqni   teng   ikkiga   bo`lsak   uning   ikkala
tomoni bir hil ko`rinishda bo`ladi yoki olmani ham teng ikkiga bo`lsak ikkala
tomoni   bir   hil   ko`rinishda   bo`ladi   yani   bularni   muntazam   shakllarga   misol
qilsak   bo`ladi.   Endi   hozir   hammamiz   kapalakning   ko`rinishini   qog`ozni   ikki
buklagan   holda     qo`limizda   yasaymiz,   demak   qog`ozni   ochsak   yasagan
kapalagimizning ikkala tomoni bir hil ko`rinishda bo`ldi. So`ng o`quvchilarga
mavzu qoidasi va formulasi misollar orqali  tushuntirib beriladi.  Sohgra mavzuga oid bo`lgan misol va masala topshiriqlar bajariladi.    V. Uyga vazifa berish va baholash.
Uyga vazifa: 7 – 8 - misol va masala.
(Qanday bajarilishi haqida qisqacha ma’lumot berib o‘tiladi)
Baholash   o‘quvchilarning   yig‘gan   kartochkalari   asosida   amalga   oshiriladi,
ya’ni   eng   ko‘p   kartochka   yig‘gan   o‘quvchilar   “5”,   ularga   nisbatan   kamroq
to‘plaganlari “4” va eng kam yig‘ganlari esa “3” baho bilan baholanadi.

Muntazam shakllarning perimetri

Купить
  • Похожие документы

  • Mikroorganizmlar va kasalliklar mavzusini o’qitishda sog’lom turmush tarzini targ’ib etish
  • Umumiy o‘rta va o‘rta maxsus ta’limda o‘quvchilarning insho yozish malakalarini takomillashtirish metodikasi
  • Axloqiy tarbiya jarayonida A.Avloniy merosidan foydalanish
  • Axloqiy tarbiyada Kaykovusning «Qobusnoma»asaridan foydalanish
  • Abdulla Avloniy asarlarida ta’lim tarbiya masalasining yoritilishi

Подтвердить покупку

Да Нет

© Copyright 2019-2025. Created by Foreach.Soft

  • Инструкция по снятию с баланса
  • Контакты
  • Инструкция использования сайта
  • Инструкция загрузки документов
  • O'zbekcha