Войти Регистрация

Docx

  • Рефераты
  • Дипломные работы
  • Прочее
    • Презентации
    • Рефераты
    • Курсовые работы
    • Дипломные работы
    • Диссертациии
    • Образовательные программы
    • Инфографика
    • Книги
    • Тесты

Информация о документе

Цена 10000UZS
Размер 1.3MB
Покупки 1
Дата загрузки 24 Февраль 2025
Расширение docx
Раздел Образовательные программы
Предмет Педагогика

Продавец

G'ayrat Ziyayev

Дата регистрации 14 Февраль 2025

81 Продаж

Oila –qadriyatlar beshigi dars ishlanma tarbiya fanidan

Купить
TARBIYA FANIDAN BIR SOATLIK  DARS ISHLANMA
Mavzu:  : Oila –qadriyatlar beshigi
Darsning maqsadi:
    Ta’limiy:   O’quchilarga   bugungi   mavzuga   oid   bilim   va   tushunchalar   berish.   Yuksak
insoniy fazilatlar mohiyatini anglatish, ularga ongli munosabatda bo’lish
bo’lish, Oila  va   Vatan   haqidagi   bilim   va  tushunchalarni   sharhlab,o’quvchida   ota-onaga
hurmat ,ona zaminga sadoqat tuyg’usini shakllantirish.
TK2: axborot manbalari (televizor, telefon)dan to‘g‘ri foydalana olish 
FK1 suhbatdoshni tinglash, sukut saqlash va o‘z fikrini to‘g‘ri bayon qilish ;
Tarbiyaviy:   Odob-inson   ko’rki   va   ma’naviy   boyligi   ekanligini   va   mutafakkir
ma’rifatparvarlar asarlaridagi hikmat, rivoyat va o’g’itlarini, milliy sharqona odob-axloq
qoidalari,   fazilatlarini,   o’zbekona   urf-odat   va   an’analarining   millliy   xususiyatlarni
farqlash va amalga oshirish usullarini o’rgatish .
TK4:  Davlat ramzlariga hurmat va ehtirom ko‘rsatish;
Rivojlantiruvchi: O’quvchilarning   mavzuga   oid   bilim,   ko’nikma   ,   malakalarini
rivojlantirish,   matn   bilan   ishlash   orqali   fikrlash   qobiliyatlarini,   og’zaki   nutqini
o’stirish,tahliliy tafakkur qilishni shakllantirish. 
FK1: O‘zbekistonda yashayotgan millatlar va elatlar haqida ma’lumot bera olish
Dars turi:  Yangi bilim beruvchi
Dars usuli:  Suhbat, tushuntirish, savol-javob, kichik guruhlarda ishlash.
Dars   jihozi: O’zbekiston   Respublikasi   Konstitutsiyasi,   darslik,hadislar,hikmatli
so’zlar,   taxta,   bo’r,   mavzuga   oid   rasmlar,   tarqatmalar,   texnik   vositalar,rag’bat
kartochkalari.
Darsning borishi.
T/R Bo’limlar Vaqti
1 Tashkiliy qism 3 daqiqa
2 O’tgan mavzuni mustahkamlash 5 daqiqa
3 Yangi mavzu bayoni 15 daqiqa
4 Yangi mavzuni mustahkamlash 10 daqiqa 5 O’quvchilarni rag’batlantirish. Darsni yakunlash. 10 daqiqa
6 Uyga vazifa 2 daqiqa
Jami 45daqiqa
I . Tashkiliy   qism :   Salomlashish ,   navbatchi   axboroti ,   sinf   va   o ’ quvchilarning   darsga
tayyorgarligi   tekshiriladi ,  o ’ quvchilar   ehtiyojlari   va   darsga   tayyorgarligi   aniqlanadi .
Sinf o’quvchilari 3ta guruhga bo’linadi.
1-guruh  “Bilimdonlar”
2-guruh  “Topqirlar”
3-guruh “Epchillar”
II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash.   O’tilgan mavzu yuzasidan suhbat, savol-javob
o’tkaziladi.
Savollar:
1.Yolg’on axborotlar deganda nimani tushunasiz?
2.Internet nashrlarida qanday yolg’on ma’lumotlarga duch kelgansiz?
3.Mediasavodxonlik nima?
4.Axborotlarni ishonchli yoki ishonchsiz ekanligini aniqlash uchun nimalarni bilishimiz
kerak?
5.Insoniyat tarixida bosma nashrlardagi eng birinchi yolg’on qayerda  chiqqan ?
6.Internetdagi soxtaliklarni qanday aniqlash mumkin?
Savollarga   guruh   a’zolari   tezlik   bilan   javob   berishlari   kerak   bo’ladi.Javob   bergan
o’quvchilar guruhlariga rag’bat kartochkalarini olib berishadi
Guruhning   bo’sh   o’zlashtiruvchi   o’quvchilariga   o’tilgan   mavzuga   oid   savol   va
topshiriqlar   yozilgan   kartochkalar   tarqatiladi.   O’quvchilar   topshiriqlarni   bajarib,
o’tilgan mazuni qismlarga bo’lib gapirishadi, xulosa chiqarishadi, o’qituvchi tomonidan
umumlashtiriladi
Berilgan   uyga   vazifa   tekshiriladi.Darslikdagi   QR-kodlari   orqali   keltirilgan   videolar
o’quvchilar   tomonidan  tahlil  qilinadi.Eng ma’noli  fikr   bildirgan  guruh  a’zolari   rag’bat
kartochkalari bilan taqdirlanadi.
III. Yangi mavzu bayoni. Bugun quyidagilarni o’rganasiz:
1.Oila va oilaviy qadriyatlar nima?
2. Oila ahil va mustahkam bo‘lishi uchun qanday qadriyatlar muhim ahamiyatga ega?
3. Jamiyatda oila va oilaviy qadriyatlar qanday rol o‘ynaydi?
4. “Oila” va “oilaviy qadriyatlar” so‘zlarini qanday tushunasiz?
5. Oila a’zolari o‘rtasidagi yaxshi munosabatlarni qadriyat deb atash mumkinmi?
         O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining XIV bobi ,63-66 –moddalari oilaga
bag’ishlanadi.Oila   –   jamiyatning     asosiy   bo’g’inidir   hamda   jamiyat   va   davlat
muhofazasida bo’lish huquqiga ega.
“Bilimdonlar” guruhiga 64-modda;
“Topqirlar” guruhiga  65-modda;
“Epchillar” guruhiga  66- modda sharhlash uchun beriladi.O’quvchilar tushunganlaricha
,hayotga bog’lab sharhlab berishadi.O’qituvchi ularning javoblarini to’ldiradi.
       Guruh a’zolaridan rasm chizishga   qiziqadigan o’quvchilarga oq varaqlar tarqatiladi
va oila rasmi chizish topshiriladi.Dars oxirida baholanadi.   O’qituvchi   mavzuni   slaydlar   orqali   tushuntiradi.O’quvchilar   yodida   qolishi   uchun
rasmli prezentatsiyalardan foydalaniladi.
              Oila   nafaqat   birga   yashaydigan   qarindosh   lar,   balki   qiziqishlari,   his-tuyg‘ulari,
maqsadlari, hayotga bo‘lgan munosabati bir- biriga yaqin bo‘lgan odamlardir.
Aynan   oilada   inson   hayoti   davo   mida   qiyinchiliklarni   yengish   gayor   dam   bera   digan
“immunitet” hosil bo‘ladi.
          Inson     dunyoga     kelar     ekan,     avvalo,     u     hayotini     atrofi   dagi     olam   bilan   tani
shishdan boshlaydi. Uning shaxs sifatida shakl lanishi ham aynan oila dan boshlanadi va
shu oila uni hayotga tarbiyalaydi. Har bir oila ning yozilmagan o‘z qonunlari bor. Mana
shu   qonunlarga   amal   qilgan   holda   yashash   esa   qadriyatlarning   shakl   lanishiga   sabab
bo‘ladi.
          Oilaviy   qadriyatlar   –   bu   oilaning   barcha   a’zolari   tomonidan   qadr   lanadigan,   ular
uchun   muhim   bo‘lgan,   hur   mat   qilinadigan   an’ana   va   urf-odatlar.Qadriyat   –   bu
insoniyatning   hayoti   davomida   turli   sinovlardan   o‘tib   kelayotgan   urf-odat,   an’analar umumlashmasi   sanaladi.Yoshi   ulug‘larning   hurmatini   joyiga   qo‘yish,   ota-ona   va
ustozlarga   hurmat   ko‘rsatish,   yoshlar   qalbida   oilaga,   el-yurtga   nisbatan   sadoqat
tuyg‘ularini shakllantirish milliy qadriyatlarimizning o‘zagini tashkil etadi.
Ahil  oilaning  paydo  bo’lishi
        O‘tgan   zamonda   yuz   kishidan   iborat   bir   oila   bo‘lib,   ular   o‘rtasida   ahillik,   o‘zaro
kelishuv   tushunchasi   yo‘q   ekan.   Ular   ahillikda   yashashni   o‘rga   tishini   so‘rab,
donishmandga murojaat qilishibdi.
Donishmand   ularni   diqqat   bilan   tinglab,   shunday   debdi:   “O‘zingiz   ahil   yashashni
xohlamaguningizga   qadar,   hech   kim   sizga   baxtli   yashashni   o‘rgatolmaydi.   O‘zingiz
baxtli bo‘lish uchun nima lozimligini tushunishingiz kerak”.
Donishmandning gaplaridan so‘ng oila a’zolarining hammasi bir yerga yig‘ilishibdi va
bir-biriga   do‘stona,   samimiy   munosabatda   bo‘lish   kerakligini   hamda   bu   fazilatlarga
doimo rioya qilish lozimligini anglab yetishibdi
O’qituvchi   darsda   o’quvchilardan   oila   haqidagi   maqollar,hadislar,hikmatli
so’zlarni     qaysi   guruh   ko’p   bilishlarini   sinash   uchun   guruh   sardorlarini   doskaga
chiqishini   taklif   qiladi.Sardorlar   berilgan   topshiriq   bo’yicha   bellashadilar.Ko’p
maqol,hadis,hikmatli so’zlar aytgan sardor g’olib bo’ladi.
Ma’naviyat xazinasidan
  O’qituvchi   o’quvchilarga   darslikdan   tashqari   Shayx   Muhammad   Sodiq
Muhammad   Yusufning   oila   haqidagi   kitoblaridan   ham   foydalanadi.Oilada   ota-
onalar   va   farzandlarning   huquqlari     va   burchlari   haqida   ma’lumotlar beradi.Oilada beriladigan tarbiya inson farzandi uchun eng muhim omil ekanligi
haqida fikr yuritiladi. 
 
Savol: Farzand uchun ota-ona kim?
Javob:   Ibrat   namunasi,   hayotning   baxtli   va   sinovli   davrlarida   samimiy   maslahatgo‘y.
Hamisha   g‘animat   bo‘lgan   tabarruk   zot.   Mehrli   va   e’tiborli,   g‘amxo‘r   va   mehribon,
mustahkam qo‘rg‘on va ishonchli himoya.
Savol:  Opa kim?
Javob:   Singil   va   uka   uchun   mehr   va   sadoqat,   iffat   va   hayo   namunasi;   xushxulq,
mehnatsevar hamda ota-onasining ishonchli suyanchig‘i.
Savol:  Singil kim?
Javob:   Opa va akasiga xolis yordamchi, sirlarining ishonchli qo‘riqchisi, baxt, orzu va
armonlarining doimiy hamrohi.
Savol:  Aka kim?
Javob:   Birodari   va   singlisining   ishongan   tog‘i,   ibrat   va   jasurlik   namunasi,   ularning
sirdoshi. Uka va singil uchun orzulariga qanot, ezgu intilishlariga omad tilovchi yaqin
insonlardan biri...
Savol:  Uka kim?
Javob:   Aka   va   opa   sirlarining   mustahkam   posboni,   orzu-umidlarining   tolmas
davomchisi, har qanday vaziyatdan qat’i nazar, ishonchli do‘st, sulola davomchisi.
Savol:  Opa-singil, aka-ukalar bir-birlariga kimlar?
Javob:   Bir-birlariga   cheksiz   mehr   qo‘ygan,   kamchiliklarini   berkitgan,   muayyan   bir
sulolaning davomchilari hisoblanadi. Ular bir-birlarini tamasiz yaxshi ko‘ruvchi, o‘zlari mansub   bo‘lgan   sulola   ma’naviy   olamini   boyituvchi,   shuningdek,   go‘zal   odob-
axloqning sobit targ‘ibotchilari hamdir.
“Tarbiyali   va   odobli   inson   har   qanday   holatda   ham   gunoh   va   beodobliknio’ziga   ep
ko’rmaydi.Iymon   va   axloqi   qayerda   ,qachon   va   qanday   holatda   bo’lsa   ham   ,uni   faqat
yaxshilikka chorlaydi”.  (Shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf)
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash. O’tilgan mavzu mustahkamlanadi.
Guruhlarga ijodiy ish.
      Qog’ozga   kaftingizni   qo’yib   ,chizib   oling   .Kaftning   markaziga   o’zingiz   va   oila
a’zolaringizning rasmini chizishga harakat qiling.Barmoqlarga oilangizning mustahkam
va ahil bo’lishi uchun qanday xislatlarni yozishni xohlaysiz?Quyidagi   so’zlar bankidan
ham foydalanishingiz mumkin.
So’zlar   banki: mehribonlik,sadoqat,g’amxo’rlik,ishonch,rostgo’ylik,sabr,o’zaro
yordam,sevgi,hurmat ,tushunish,kechirimlilik,minnatdorlik,hamjihatlik.
1.Nega aynan shu xislatlarni tanladingiz?
2.Agar siz yana bir xislatni qo’sha olganingizda ,qay birini tanlagan bo’lardingiz?Nima
uchun?
3. Vaqtdan unumli foydalanish uchun nimalarga amal qilish zarur ekan?
4. Siz vaqtdan unumli foydalanayapsizmi?
V.  O’quvchilarni rag’batlantirish. Darsni yakunlash.
        O’quvchilar   darsdagi   va   guruhdagi   ishtirokiga   ko’ra   baholanadi.   Rag’bat
kartochkalari   sanaladi.Guruhlar   ham   umumiy   rag’batlantirilib   boriladi.G’olib   guruh
a’zolarining   barchasi   va   eng   faol   ishtirok   etgan   o’quvchilar   baholari
jurnalga,kundaliklariga qo’yiladi.
VI. Uyga vazifa . 1.   Bugungi   mavzuni   o’qib   kelish,   qayta   hikoyalashga   tayyorlanish,   xulosa   chiqarish.
2.“Bizning   oilaviy   qadriyatlarimiz”   mavzusida   poster   (devoriy   gazeta   ,plakat)
tayyorlang.
Unda quyidagi ma’lumotlarni aks ettiring:
a) posterning nomini yozing;
b) posterga mos rasm tanlang;
d)   posterning   ma’nosini   ochib   beradigan   so‘zlar   va   iboralardan   foydalanib,   taqdimot
tayyorlang.
 Foydalanilgan adabiyotlar:
1.O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi.
2.Hadislar,maqollar,hikmatli so’zlar.
3.”Ijtimoiy odoblar”  Shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf.
4.”Baxtiyor oila” Shayx Muhammad Sodiq Muhammad Yusuf.
5.6-sinf    Tarbiya darsligi.
6.Internet ma’lumotlari.

Oila –qadriyatlar beshigi dars ishlanma  tarbiya  fanidan

Купить
  • Похожие документы

  • Ona tili-o’qish savodxonligi va uni o’qitish metodikasi
  • Ona tili va o’qish savodxonligi darslarida kasbim faxrim mavzusini o‘rganish
  • Boshlangʻich sinflarda ifoda tushunchasini oʻrganish kurs ishi
  • Toʻplamlar birlashmasini oʻrgatish metodikasi, 3-sinf 2-qism
  • Interfaol metodlar orqali samarali ta’lim tashkil etish kurs ishi

Подтвердить покупку

Да Нет

© Copyright 2019-2025. Created by Foreach.Soft

  • Инструкция по снятию с баланса
  • Контакты
  • Инструкция использования сайта
  • Инструкция загрузки документов
  • O'zbekcha